Bieganie to sport, który możemy wykonywać wspólnie z naszym czworonożnym przyjacielem. Wspólna aktywność na świeżym powietrzu to nie tylko dobry pomysł na aktywne spędzanie czasu, ale także może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Regularne bieganie poprawia odporność, a także poprawia pracę serca, układu krążenia i układu oddechowego. To także przyjemny sposób na walkę ze stresem i nadwagą. Dotyczy to zarówno nas, jak i naszych psów.
Dlaczego warto biegać z psem?
Bieganie z psem to dobry sposób na aktywne spędzanie czasu. Jeśli mamy psa, który wymaga sporej dawki ruchu, to bieganie będzie dobrym wyborem. Biegając dbamy o zdrowie swoje i naszego pupila. W ten sposób możemy także spędzać więcej czasu z naszym psem. Bieganie warto zaplanować np. przed pracą. Dzięki temu pies lepiej zniesie oczekiwanie na nasz powrót. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu dotlenia organizm, co wpływa na lepszą jakość snu. Dodatkowo w czasie wysiłku wytwarzane są hormony szczęścia. To z kolei wpływa na lepszy nastrój w ciągu dnia.
Jak biegać z psem?
Biegać z psem możemy na kilka sposobów. Pierwszy to canicross. Polega to na tym, że pies biegnie przed nami na specjalnej smyczy. My z kolei mamy pas biodrowy. Smycz z amortyzatorem jest niezbędna do tego rodzaju biegu. Dzięki niej pies może nas ciągnąć, co zwiększa tempo biegu. Canicross jest zatem dyscypliną idealną dla średnich bądź dużych ras psów, które wymagają dużej dawki ruchu w ciągu dnia. W tym wypadku biegi są krótsze, ale bardziej intensywne. Pies powinien mieć dobrze dopasowane szelki do canicrossu. Są one zrobione tak, żeby ułatwić psu ciągnięcie nas. Zanim udamy się na trening warto nauczyć psa rozróżniania kierunków, a także zatrzymywania się. Przyda się to w czasie biegu.
Kolejną opcją jest to, że pies biegnie przy nodze. Wymaga to jednak wcześniejszej nauki. Ten rodzaj treningu możemy wykonywać z psem dowolnej wielkości. Oczywiście intensywność i długość sesji treningowej musimy dostosować do wielkości psa. Jedne psy będą wolały biegi długodystansowe w umiarkowanym tempie, a inne krótkie i intensywne przebieżki. Warto mieć to na uwadze planując wspólne bieganie z psem. Jeśli mamy możliwość udać się do lasu czy parku, to możemy spuścić psa ze smyczy w czasie biegu, co da mu więcej swobody. Dzięki temu pies będzie mógł biec swoim tempem. Oczywiście wymaga to wcześniejszego nauczenia psa przychodzenia na zawołanie. Możemy także kupić smycz automatyczną, która da naszemu pupilowi więcej swobody w czasie biegu. Największym błędem wielu właścicieli psów jest bieganie z psem w obroży. Szarpnięcia, do których dochodzi w czasie treningu mogą uszkodzić kręgosłup psa. Dlatego do biegania czy wykonywania innych sportów z psem konieczne są dobrze dopasowane szelki.
Niezależnie od tego jaki rodzaj treningu wybierzemy pamiętajmy o tym, że biegać możemy jedynie z psem dorosłym. Pies w zależności od wielkości osiąga dorosłość w wieku 12-24 miesięcy. Dotyczy to psów średnich i dużych ras. Mniejsze psy dorastają nieco szybciej. Pamiętajmy o tym, żeby zabrać ze sobą wodę. Odpowiednie nawodnienie jest ważne, zwłaszcza wiosną i latem. Przydatny będzie bidon na wodę bądź składane miski.
Dla mnie bieganie z psem jest atrakcyjniejsze i milej spędzam czas. Bieganie w pojedynkę bywa monotonne.