Gdy przychodzi wiosna, warto zastanowić się, jak zadbać o nasz ogród, aby tętnił życiem i stał się miejscem osiedlania się zwierząt, które przyniosą nam wiele korzyści. Jednym ze sposobów jest stworzenie domków dla zwierząt.
Jakie korzyści przynoszą domki dla zwierząt?
Domki dla zwierząt to idealny pomysł, aby przyciągnąć do naszego ogrodu ptaki, jeże oraz owady, które pomogą w walce ze szkodnikami oraz w zdobyciu wysokich plonów. Te zwierzątka nie tylko ochronią nasz ogród, ale też umilą nam czas spędzany pośród naszej zieleni. Rudzik zje dżdżownice, a rodzina sikorek znajdzie w naszym kątku schronienie. Owady zmniejszą populacje szkodników, a niektóre zapylą rośliny. Domki dla zwierząt to też kryjówka i miejsce, w którym zwierzątka mogą spędzić zimę. Wśród nich znajdziemy jeże, biedronki, dzikie pszczoły, złotooki i motyle.
Domki dla owadów
Chcąc przywołać te wszystkie stworzenia do ogrodu, wystarczy stworzyć proste domki dla zwierząt. Aby stworzyć domek dla owadów, możemy wykorzystać niepotrzebne skrzynki np. po winie, osłonki na doniczki, matę trzcinową czy kawałki drewna. Do osłonki na doniczkę wkładamy szyszki, a do skrzynki korę. Możemy też połączyć ze sobą kawałki drewna, a wolne otwory zakryć korą. Matę ścinamy i rolujemy. Znajdą tam miejsce pszczoły. Trzeba zadbać o ich bezpieczeństwo poprzez nienaruszanie i nierozłupywanie rurek. Z tego powodu lepszym materiałem na domki dla zwierząt od maty są wyodrębnione źdźbła trzciny powiązane ze sobą. Następnie doniczkę, kawałki drewna, matę trzcinową lub źdźbła trzciny wkładamy do skrzynki. Puste miejsca uzupełniamy kawałkami kory. Możemy też w skrzynce umieścić drewniany klocek, w którym wcześniej wywiercamy otwory. W ten sposób stworzymy tzw. ,,hotel dla owadów”. Pamiętajmy, aby otwory wiercić prostopadle do słojów, inaczej budka szybko zawilgotnieje.
Domki dla jeży
Domki dla zwierząt pomagają im przetrwać zimie. Wśród stworzeń, które chętnie z nich skorzystają w okresie zimowym są jeże. Aby stworzyć im odpowiednie schronienie potrzebujemy drewnianej płyty, z której przy pomocy piły wyrzynarki wycinamy ścianki boczne, ściankę tylną i przód z otworem na wejście oraz dach. Wymiary to: na długość 30-40 cm, a wysokość to ok. 30 cm. Wybijając gwoździe w ścianki łączymy je ze sobą. Domek wypełniamy słomą oraz liśćmi i mchem. Pod koniec prac zakrywamy domek dachem. Gotowy ustawiamy pod krzewami, w spokojnym i cichym miejscu.
Kuliste gniazdo z wikliny dla ptaków
Samodzielnie wykonane domki dla zwierząt ugoszczą też ptaki. W kulistym gnieździe z gałązek wierzbowych, siana i mchu chętnie zamieszkają modraszki, sosnówki i sikory. Jeśli chcemy wykonać takie gniazdo musimy sięgnąć po 6 witek o długości ok. 80 cm, po drut oraz po siano i mech. Pośrodku każdej gałązki wykonujemy szczelinę. Używamy do tego ostrego nożyka. Z witek formujemy krzyż i przeciągamy je przez przygotowane otwory. Gałązki wyginamy i przewiązujemy drutem. Końcówki skracamy. W gotowy stelaż wplatamy źdźbła siana i mech, tak aby nie było luk, oprócz miejsca na wejście. Mocujemy sznur za pomocą, którego zawiesimy gniazdo na ścianie, krzewie lub żywopłocie. Pamiętajmy, że konstrukcja nie powinna się kołysać. Możemy też tworzyć budki lęgowe oraz poidełka dla ptaków.
Tworzenie domków dla zwierząt to dobra zabawa dla całej rodziny. Dzieci ćwiczą w ten sposób swoje zdolności manualne oraz kształtują empatyczne podejście do wszystkich istot żywych. Ponadto obserwowanie nowych gości w ogrodzie sprawi im wiele radości.
Domki dla zwierząt, ,,Mój piękny ogród. Wydanie specjalne”, 2016, nr 3, s. 32-37
Czy istnieje szansa, ż zbudowanie takiego domku dla zwierząt przyciągnie do ogrodu niechciane zwierzęta?