Savannah to skrzyżowanie dzikiego serwala z kotem domowym. Piękny, duży i bardzo drogi domowy pupil. Należy wiedzieć, że rasa (hybryda) narodziła się, dosłownie 7 kwietnia 1986 roku. Wówczas przyszedł na świat pierwszy jej przedstawiciel. Matka była samicą kota syjamskiego, ojciec – dzikim afrykańskim serwalem. Rasa została uznana dopiero na początku XXI wieku, ale część organizacji felinologicznych, na przykład FIFe jej nie zaakceptowało.
O rasie kotów Savannah
Kolejne pokolenia F (F1 ma w połowie geny dzikiego i domowego kota) różnią się wielkością, cechami charakteru oraz ceną. Za F1 trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy dolarów amerykańskich (koty są droższe niż serwale), każde kolejne ma niższą cenę, ale i tak przekraczającą znacznie tysiąc dolarów za F5. Savannah wyróżnia się przywiązaniem do właściciela, którego nie odstępuje na krok, i bez kłopotu może być prowadzony na smyczy. To kot, którego nie powinno się trzymać w małym mieszkaniu. Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni, zarówno w domu, jak i poza nim. Z dużym i ciekawskim savannah w domu na pewno nie jest nudno. Poza tym warto wiedzieć jak karmić koty – sprawdzisz to w artykule tutaj: https://pieseczek.pl/jak-karmic-koty-podstawowe-porady/. Kot z zapałem penetruje wszystkie zakamarki, łącznie z łazienką, bo wody wcale się nie lęka. Gdy się ma savannah, najlepiej dysponować także wybiegiem przeznaczonym specjalnie dla kota oraz wysokim ogrodzeniem. Fenomenalna skoczność i dzika natura mogą go sprowokować do poszukiwania przygód poza swoim domem.
Czym cechuje się rasa kotów Savannah?
Oto zewnętrzne cechy charakterystyczne dla tej rasy:
- Wyraźne cętki, zawsze czarne lub brązowe.
- Duże szerokie u podstawy uszy.
- Wyraźnie policzki.
- Długie kończyny i wydłużony tułów.
- Wielkość – duży (największy kot domowy).
- Waga – 9-11 kg (F1, im dalsze pokrewieństwo z dzikim serwalem, tym niższa, F5 – 6-9 kg).
- Długość życia – 20 lat.
Dodatkowa uwaga – temperament przedstawicieli tej rasy zależy oczywiście od stopnia pokrewieństwa z dzikim serwalem, uspołecznienia oraz rodowodu. Trudno opisać jednolity wzorzec charakterologiczny. Wspólną cechą savannah jest jednak nadzwyczajna ruchliwość i aktywność, im więcej genów dzikiego przodka, tym większa skoczność, skłonność do walki i dominacji.