Wiele patentów podpatrujemy naturze. Ewolucja to doskonały inżynier, który tworzy naprawdę świetne rozwiązania. Przekonują się o tym także narciarze, którzy na podejściach wykorzystują tak zwane foki, czyli pasy specjalnego materiału, który zapobiega zjeżdżaniu narty w dół stoku, doskonale ślizgających się za to podczas ruchu w przód. Nazwa „foki” jest tu nieprzypadkowa.
Choć obecnie foki do nart produkuje się z nylonu lub moheru (albo z obu tych materiałów) pierwotnie wykorzystywano do tego futra prawdziwych fok. Na pomysł wpadli Innuici, popularnie zwani Eskimosami, a potem upowszechnił się on w narciarstwie. Futra foki użyto nie przez przypadek. Okazuje się, że pod włos niezwykle gęste focze futro stawia silny opór, z włosem jest natomiast niebywale śliskie. Materiału o takich właśnie właściwościach potrzeba była narciarzom.
Choć narciarze wykorzystują futro foki (a obecnie jego substytuty) na podejściach, foka owym futrem jest pokryta na co dzień i jego specyficzne właściwości wynikają wprost z trybu życia zwierzęcia. Dużo czasu foki spędzają w wodzie. Przydaje im się wówczas opływowy kształt, ale dobry pływak potrzebuje też stawiającej jak najmniejszy opór skóry. Gęste focze futro nie tylko zapewnia doskonałą termoizolację, ale też z włosem jest niebywale gładkie, dzięki czemu woda bez problemów opływa zwierzę. Dzięki temu pływanie wymaga od foki mniej wysiłku. Inaczej jest na lądzie. Tu foki poruszają się, czołgając się na brzuchu. I znów przydaje im się do tego ich gęste futro, które pod włos jest szorstkie i zapobiega ześlizgiwaniu się zwierzęcia z pokrytych lodem powierzchni.
Dziś na szczęście nikt na potrzeby narciarstwa z fok futer nie zdziera, ale foki do nart zostały. Jak wspomniano wcześniej, obecnie produkuje się je z syntetycznych materiałów, ale zasada działania jest ta sama, co w naturalnym foczym futrze. Foki do nart powszechnie wykorzystywane są głównie w nartach turowych. Mają postać wąskich pasów materiału, mocowanych na spodzie narty (ślizgu). Fok nie potrzebują narciarze zjazdowi, których pod górę wwozi zazwyczaj wyciąg, ale osoby uprawiające turystykę, gdzie podejścia pod wzniesienia wykonywać muszą sami, doceniają zalety fok, które znacznie ułatwiają poruszanie się w urozmaiconym terenie.